PostHeaderIcon Historia Biblioteki

alt

Początki tworzenia się Biblioteki rozpoczęły się już w roku 1946 z inicjatywy samych przybywających na te tereny mieszkańców. Początkowo wymiany książek odbywały się w prywatnych mieszkaniach co wytworzyło potrzebę uruchomienia jednego miejsca spotkań czytelnika z książką. Pomysłodawcą tworzenia Biblioteki Publicznej była Pani Janina Racinowa wieloletnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Warmii w Ornecie. Pierwsze pomieszczenie biblioteka uzyskała na Placu Wolności nad funkcjonującą do dziś księgarnią. Biblioteka w 1962 roku otrzymała nowe pomieszczenia na ul. Mickiewicza 1 gdzie funkcjonuje po dzień dzisiejszy. W 1977 roku powstał podział biblioteki na Oddział dla Dzieci, Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych. Biblioteka w szybkim tempie pomnażała swój księgozbiór o zakupy z budżetów własnych, Biblioteki Wojewódzkiej z Olsztyna i po reformie terytorialnej z Elbląga oraz Biblioteki Oddziałowej w Braniewie. W 1988 roku Oddział dla Dzieci został przeniesiony do nowego dużego pomieszczenia przy ulicy 1-go Maja 7 i funkcjonował do listopada 2011 roku. Ze względów ekonomicznych Gminy Oddział dla Dzieci po 23 latach działalności został przeniesiony na Mickiewicza 1, gdzie obecnie na jednym parterze funkcjonuje z Wypożyczalnią i Czytelnią dla Dorosłych. Księgozbiór biblioteczny powstawał dzięki hojności samych mieszkańców naszego miasta, którzy niejednokrotnie przekazywali swoje cenne książki przywiezione z dawnych terenów Rzeczypospolitej. Biblioteka stała się prężnym ośrodkiem nie tylko w upowszechnianiu czytelnictwa i piśmiennictwa, ale też kulturowego rozwoju lokalnej społeczności, łącząc wielokulturowość mieszkańców.

Pierwszym pracownikiem na etacie w latach 1947 – 1949 była Pani Anna Świerszcz.

Pozostali byli pracownicy:

Waleria Czekień (kierownik)

Regina Solecka (kierownik)

Teresa Dziemidowicz – Macheta (Oddział dla Dzieci)

Stanisława Mizeracka – Czyż (kierownik 1966-1969)

Alina Żamojda – Powałko (Oddział dla Dzieci)

Marianna Gudan – Leszczyńska (zastępstwo 1968 i 1969)

Danuta Pol – Czajkowska (kierownik 1969 – 1982)

Grażyna Kwiatkowska – Markowicz (wypożyczalnia dla dorosłych)

Halina Pol – Bieniewska (Oddział dla Dzieci)

Zofia Busz (kierownik 1982 – 1984)

Ewa Sztych Filipczak (Wypożyczalnia dla Dorosłych)