PostHeaderIcon Wspomnienia bibliotekarza kierownika Pani Stanisławy Czyż – Mizerackiej

„Z Biblioteką byłam związana od rozpoczęcia pierwszej pracy po ukończeniu L.O. w Ornecie. W okresie od 01.07.64 – 30.04.66 pracowałam w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Malborku z powodu braku pracy w Ornecie.

Pracy bibliotekarza, pracy z czytelnikiem i dla czytelnika uczyłam się w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie Poznańskim oraz pod pilnym okiem bibliotekoznawcy kierowniczki Biblioteki w Malborku Pani Marii Liberackiej.

Jak tylko nadarzyła się okazja pracy w Ornecie w Bibliotece Publicznej „na skrzydłach” powróciłam do swojego miasta. Pracę w Bibliotece dla Dorosłych w Ornecie przejęłam po Pani Walerii Czekień.

Księgozbiór był różnorodny, a wolny dostęp do półek pozwalał czytelnikowi na samodzielny wybór książek. Najwięcej było książek beletrystycznych bo takie było zapotrzebowanie czytelników, książek popularnonaukowych było mniej, ale jeśli taka była potrzeba czytelnika np. do napisania pracy na jakiś temat to książki były sprowadzane z innych bibliotek w Polsce, na zasadzie wypożyczenia dla biblioteki. Czytelników było bardzo dużo, czytały całe rodziny, ludzie dosłownie pochłaniali książki i zgłaszali swoje potrzeby czytelnicze. Tzw. „nowości” były na wydzielonej półce i znikały natychmiast. Dużą popularnością cieszyły się także stare „wyczytane” już pozycje literatury takie jak romanse, kryminały i sagi rodów powieści znanych pisarzy.

Jeden czytelnik polecał książkę przeczytaną drugiemu, książki szły z rąk do rąk – nie poleżały długo na półkach biblioteki.

Biblioteka posiadała wszystkie lektury szkolne potrzebne młodzieży oraz księgozbiór podręczny, z którego czytelnicy korzystali na miejscu w Bibliotece. W Bibliotece była wydzielona część pomieszczenia na czytelnię gdzie stały stoliczki i krzesełka, był księgozbiór podręczny i czasopisma w szerokim asortymencie.

Czytelnicy przychodzili do biblioteki przejrzeć gazety, skorzystać z encyklopedii, atlasów, albumów, spisać wiadomości potrzebne do wypracowań szkolnych i prac studenckich. Niektórzy czytelnicy młodzież i dzieci – szczególnie zuchy przychodziły w dniu tzw. wewnętrznym biblioteki pomagając przy okładaniu w szary papier książek i opisywaniu ich.

Wspólnie z koleżanką z oddziału dziecięcego Panią Alinę Powałko – Żamojta robiłyśmy tematyczne wystawki książek lub nowości, gazetki okolicznościowe i krótkie opisy książek. Aby polecać książki i służyć czytelnikom sama dużo czytałam, mogłam podyskutować z czytelnikiem i dobrać odpowiednie do zainteresowania książki.

Opiekę nad Biblioteką w Ornecie sprawowała Powiatowa Biblioteka w Braniewie – instruktorzy dawali wskazówki czy i jak zdobyć czytelnika i jak zorganizować spotkania z czytelnikami w celu propagowania czytelnictwa. Pracownicy Bibliotek spotykali się na sympozjach bibliotekarskich w innych miastach, zwiedzali biblioteki i wymieniali doświadczenia w zakresie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa.

Jako kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ornecie pracowałam od 01.05.1966 do 15.03.1969 – przez ten czas poznałam upodobania czytelnicze, życie rodzinne i problemy życiowe swoich czytelników. Nie było komputerów i tak wielu programów telewizyjnych, Biblioteka stanowiła nie tylko punkt wymiany książek, ale także czytelnię, ośrodek spotkań i wymiany poglądów oraz rozmów przyjacielskich. Biblioteka stanowiła prężny ośrodek kultury w Ornecie.